Ana sayfa Blog Bir Webmaster’ın Günlüğü; Bir heves uğrana

Bir Webmaster’ın Günlüğü; Bir heves uğrana

745
0

Kendi adıma yaklaşık 10 senedir hazır sistemlerle içli dışlı biriyim. Bu 10 sene içerisinde kullanmadığım hazır sistem kalmadı. Fakat her geçen gün gelişen ve çoğalan sistemlerin arasında tek birine odaklanıp, o sistem üzerinden projelerime devam kararını aldım. Yaklaşık olarak 5 senedir bu sebepten ötürü sitelerimde WordPress kullanmaktayım. Bunun temel sebeplerinden bir tanesi WP’nin diğer sistemlere nazaran daha iyi olmasını söylesem yanılmam herhalde. Tabii bu durumun tam aksini düşünen bir çok insanda mevcut, “ben hazır sistem kullanmam kendim yazarım” diyende…

Neden hazır sistem?

Bugün bir çok startupa baktığımızda, direkt olarak kodlanması gerek duyulmayan sitelerin bir çoğu hali hazırda, hazır bir sitem kullanıp ardından proje belli bir aşamaya gelindiğinde ihtiyaca göre kendi sistemlerini kodlamaya başlıyorlar. Bunun ana sebeplerinden bir tanesi hem zamandan hemde paradan tasarruf edebilmek oluyor. Tüm bunları bir kenara bırakırsak, sizin sisteminiz için hali hazırda çalışan bir developer ekibiniz mevcut. Tüm bunları göz önünde bulundurunca hazır sistemler can kurtarıcı gibi yardımımıza yetişiyor.

Hacı abi ben en büyük olacağım!

Son dönemlerde gözüme çarpan bazı olayları sizinle paylaşmak istiyorum. Genellikle içerik odaklı bir çok web sitesi projesine başlanıyor. Bu projelerin bir çoğunun ana hedefi ya kazanmak oluyor yada yüksek hitlere sahip bir site sahibi olabilme egosuyla. Tabii burada “bu yıllardır devam eden bir olay yeni fark ettin” diyebilirsiniz. Yeni fark ettiğim bir şey değil. Aksine web dünyasına adımımı attığımdan beri bu tip insanlarla karşılaşmaktayım.

Genellikle ya bir forumda yada arkadaş buluşmalarında tanıştığım yeni insanlardan görüyor yada duyuyorum. Ya biz ofis açtık bu proje için, 40 – 50bin TL para yatırdık. Şu kadar editör aldık, şunları da alacağız, bunları da alacağız. Biz en büyüğüz gibi söylemleri yıllardır görmekten veya duymaktan bıktım. Birde işin acı tarafı bu insanların asıl amaçlarından kendilerinin bile haberi olmaması. Bir web sitesi kurulurken nelere dikkat edilir? Seo nedir? Haberi olmayan insanlar bir heves uğruna bu işe kalkışıyor ve 3-4 ay sitelerini işletip, 4. ayın sonunda “yaa abi olmuyor bu iş yaaa” dedikten sonra sitelerinin fişini çekiyorlar. Bu tipteki insanlar her ne kadar biz istesek de istemesek de olacaklar.

Benim burada merak ettiğim konu; neden bu insanlar, araştırmıyor ve okumuyor? Hadi okumayan ve çoğunlukla sadece kulaktan dolma laflarla bir şeyler yapan bir toplum olduğumuzu göz önünde bulunduralım, bu durum gayet normal olarak karşılanabilir. Ebe cahil arkadaşım madem okumuyorsun, git bir Youtube’u aç! Bir gün saçma sapan müzik dinlemek yerine aç bir eğitim setini izle o da yok.

Uzun lafın kısası, bir proje başlamadan önce yapılması ön araştırma vesaire yapmadan, bir heves uğruna kendinizi harap etmeyin.