Ana sayfa Wordpress WordPress Kategori Nedir? Nasıl Kullanılır?

WordPress Kategori Nedir? Nasıl Kullanılır?

300
0

Worpress Kategori sistemi yazılarınızın gruplandırılmış halidir. Kategoriler sitenizin temel konularını belirleyerek sitenizin ne hakkında olduğunu belirtir. Sitenize gelen ziyareçilerin doğru konuları bulmalarına yardımcı olur. Bu sebepten dolayı herhangi bir blog veya site açtığınızda var olan konularınıza karar vererek bu doğrultuda kategorilerinizi belirlemeniz gerekmektedir. Herhangi bir kategori eklemek istediğiniz zaman, WordPress panelinden Yazılar > Kategoriler kısmından ekleyebileceğiniz gibi, yazı içerisindende kategori ekleme işlemini yapabilirsiniz.

WordPress Kategori Ekleme

Sitenizi oluşturdunuz şimdi kategori belirleme sırası geldi. WordPress panelinize giriş yapın, ardından yazılar kısmına tıklayın. Buradan kategoriler seçeneğine tıklayın.

  • İsim

isim kısmı kategorinizin ismini belirleyeceğiniz kısımdır. Bu kısımda kategorinizin ismini yazmanız gerekmektedir.

  • Yazı Kısa İsmi

Yazı kısa ismi kategorinin URL yapısını belirlemektedir. SEO’ya uygun bir şekilde düzenleyebileceğiniz gibi, direkt olarak kategorinin ismini de yazabilirsiniz. Burada unutmanız gereken şey, 2 veya 3 kelimelik bir metin yazacaksanız kelimeler arasında “-” işareti koymanız gerekiyor.

Yani;

WordPress Konuları kategorisi için uygun yazı kısa ismi wordpress-konuları şeklindedir.

  • Ebeveyn

Belli bir konu altında birden fazla kategoriniz varsa, ana kategoriyi seçmenize yarayan kısımdır. Örneğin WordPress Konularının ana kategorisi WordPress şeklindedir. Bu yazı sitenizin breadcrumbs (Dolaşım Menüsü) belirlemeniz de yardımcı olur.

 

  • Tanım

Kategorinizin tanımlamasını yazmanıza yardımcı olan kısımdır. Bu kısım sayesinde kategoriniz hakkında detaylı açıklama yazıp, kategoriye tıklandığı zaman yazının görünmesini sağlayabilirsiniz.

 

WordPress Kategori Düzenleme

Herhangi kategoride düzeneleme yapamamaya çalışdtığınızda kullandığınız bölümdür. Bu bölüm sayesinde kategorideki düzenelemelerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Açıklama kısmını genişleterek görsel eklemesini yapabileceğiniz gibi kategori hakkındaki tüm bilgileri değiştirmenize yardımcı olacaktır.

 

WordPress Kategoriyi Menüye ekleme

WordPress üzerinde oluşturmuş olduğunuz kategoriyi menüye eklemek için WordPress paneliniz üzerinden Görünüm > Menüler > Kategoriler > İlgili kategoriyi seçip Menüye ekle butonuna basmanız yeterlidir. Ardından menü konumunu düzenleyip, “Menüyü kayıt et” seçeneğine  tıklayıp işlemi tamamlayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here