Ana sayfa Wordpress WordPress Yazı Nasıl Yazılır?

WordPress Yazı Nasıl Yazılır?

972
1

WordPress yazı nasıl yazılır? Yeni başlayan kişilerden sık sık duyduğum soruların arasında geliyor. Etiket Nedir? Kategori Nedir? Bu tip sorular yeni bir kullanıcı için gayet doğal. Bu yazımda WordPress yazılar kısmını detaylı şekilde açıklayacağım. İlerleyen yazılarda custom taxonomy gibi konulara da değineceğiz. Öncelikler bir blog yada site oluşturduğunuzda ne üzerine yazılar yazacağınızı belirlemeniz gerekmekte. Bu belirleğiniz yazı türlerine göre kategoriler ve yazıyla alakalı etiketler belirleyerek, hızlı bir şekilde kendinizi geliştirmeniz mümkün.

WordPress Yazılar

WordPress yazılar kısmı üzerinde yazmış olduğunuz tüm yazıları görebilir, yeni yazılar yazabilir, yazmış olduğunuz yazıları düzenleyebilirsiniz. Bunun haricinde yazılarda kullanacağınız Kategori ve etiketleri de yine bu kısım üzerinden ayarlayabilirsiniz.

WordPress Yeni Yazı Ekleme

WordPress’e yeni bir yazı eklemek için yapmanız gereken çok maharetli bir işlem bulunmuyor. Yönetim panelinize giriş yaptıktan sonra Yazılar – Yeni Ekle seçeneğine tıklayıp, direkt yeni bir yazı eklemeyebilirsiniz. Bunun sayesinde kolaylıkla WP kullanımına alışabilirsiniz.

Wordpress Yazı Nasıl Yazılır?
WordPress Yazı Nasıl Yazılır? 1- Yeni Yazı Ekleme 2- Yazı Başlığı 3- Kalıcı Bağlantı 4- Metin Alanı

İlgili yazınızın yazım işlemini tamamladıktan sonra yapmanız gereken diğer işlemlere değinelim isterseniz.

WordPress Kategori

Kategoriler ilgili alanlarına göre ayırdığınız sistemleri temsil etmektedir. Blogunuzda birden fazla alanda yazılar yazmak istiyorsanız, istediğiniz her bir alana özel kategoriler oluşturup yazılarınız bu kategoriler doğrultusunda yayına alabilirsiniz. Örneğin şu an WordPress ile alakalı bir yazı yazıyorum. Bu yazının olması gereken kategori direkt olarak daha önce oluşturmuş olduğum WordPress kategorisidir. Yan tarafta konuyla alakalı olarak görseli görebilirsiniz. Ben kişisel olarak hayatıma dair bir anı veya bir görüşümü paylaşmak isteseydim, Blog kategorisini seçecektim. Daha öncede dedğim gibi bu tür seçimler tamamen sizin yazım şeklinize göre şekillenecek seçeneklerdir. Bir sitenin oluşturma işlemine başlamadan önce site haritası oluşturulur. Nerede ne olması gerektiğini ne şekilde işlem yapılacağı gibi her şey daha önceden belirlenerek hayata geçirilir.

Yeni kategori oluşturacağımız zaman “Yeni kategori ekle” seçeneğini kullanıp, yeni bir kategori oluştumaya başlayabilirsiniz. Tabii işin seo tarafını düşündüğümüzde işler biraz daha karmaşık hal alabilir. Burada hem kullanıcı deneyimi hemde kendi kullanımınızı göz önünde bulundurarak en doğru kararı vermeniz gerekiyor. Sonuç itibariyle direkt olarak aramalardan yola çıkılarak, hazırlanan bir kategori ve yazı sistemi tamamen çöplükten öteye gidemeyen bilgi kirliliği yaratan bir şey olabilir. Bu doğrultuda en akıcı ve mantıklı kararı vermek size kalıyor. İşin seo yazısı tarafına bir başka yazımızda değiniyor olacağız.

WordPress Etiket

Yazınızla alakalı olarak kullandığınız etiketlerin bütünüdür. Bir yazı yazarken o yazıla alakalı etiket yapısını belirleyip bu doğrutuda bu kısıma eklemeler yapabilirsiniz. Maksimum 5 anahtar kelime içermek şartıyla eklediğiniz anahtar kelimeler (etiketler) siteniz içerisinde site haritasını belirleyen temel etkenlerden birisidir. Arama motoru botları bu kelimelerden yola çıkarak sitenizdeki yazıların doğruluğunu incelemektedir.

 

 

Hazırlık ve Yayına Alma

Tüm  işlemleri tamamladıktan sonra artık yazınızı yayına alma zamanı geldi. Yazınızı yayına almadan önce bir kaç değişiklik daha yapmayı planlıyorsanız, taslak olarak kayıt edip daha sonra düzenlemesini yapabilirsiniz. Ön izleme kısmında yazmış olduğunuz yazının, yayına aldığınız zaman nasıl görüneceğini belirleyebilirsiniz. Durum kısmında yayına alınan yazıyı geri taslağa çekebilir veya inceleme bekliyor şekline çevirerek kayıt edip, bir başka editör veya yöneticinin yazınızı incelemesini sağlayabilirsiniz. Görünürlük kısmında yazınızı özel, parolalı veya sabit bir yazı olarak yayına alabilirsiniz. Hemen yayımla kısmında geçmiş bir tarih veya ilereyen bir tarih için yazınızın ayarlamasını yapabilirsiniz yada direkt olarak yayına alabilirsiniz.

 

 

 

Şimdilik bu konumuz bu kadar, konu hakkında aklınıza takılan veya sormak istediğiniz bir konu varsa lütfen çekinmeden yorum yapınız. Blogumda bulunan diğer yazılarda göz atabilirsiniz.

 

 

Comments are closed.