Youtube uzun süredir, Türkiye’de bir çok kullanıcı tarafından kullanılmakta. Fakat son yıllarda popülerliği daha da artış sağlamış durumda, sebebi ise youtube üzerinden para kazanabiliyor olabilmenizin yanı sıra insanların ünlü olmaya çalışmaları, gibi tonlarca sebep burada hali hazırda sayılabilir. Youtube gibi platformda başlarken neler yapmalısınız? Kanal nasıl açılmalıdır? Her video çok izlenir mi? Gibi soruları bu yazımızda cevaplamaya çalışacağız.

Peki nedir bu Youtube?

YouTube, bir video barındırma web sitesidir. Merkezi Amerika Birleşik Devletleri’deki San Bruno, Kaliforniya şehrindedir. 15 Şubat 2005’te 3 eski PayPal çalışanı tarafından kurulmuştur. Kasım 2006’da Google tarafından 1.65 milyar dolara satın alınmıştır. Günümüzde Google’ın yan kuruluşlarından biri olarak faaliyetine devam etmektedir.

Kategori Belirleme

Eğer bir video üreticisiyseniz başlangıç aşamasında kendinize bir kategori belirleyip, o kategoriye özel içerikler üretmeniz kitlenizi belirlemeniz konusunda size yardımcı olacaktır. Aynı zamanda birden farklı kategoriye yönelik içerikler hazırlamanız, abonelerinin kafasını karıştıracağından dolayı olumsuz tepkilere sebebiyet verebilmektedir.

“Kendinize en uygun kategoriyi belirleyin o yönde ilerleyin!”

Özgün Olun
Herhangi bir kanalı taklit ederek, bir yerlere gelebilmeniz oldukça mümkün… Peki ya sonrası? Özgün olarak ilerleyen kanallara dikkat edildiği takdirde, çok büyük kullanıcı kitlelerine hitap ettiklerini rahatlıkla görebilirsiniz. Özgün bir çalışma izlemeniz halinde rakiplerinizde doğal olarak daha az olacağından, büyük kitlelere kısa zaman içerisinde, hitap etmeye başlayabilirsiniz.

Kısaca örnek vermek gerekirse, şu an Türkiye’de bir çok oyun kanalı bulunmakta ve sizde oyun videosu çekmek istiyorsunuz. Peki bu kullanıcılara ne gibi şeyler sunacaksınız? Herkes gibi olup, aynı video çekim tarzı aynı oyunları oynarsanız, büyük bir hezimetle karşılaşabilirsiniz. Fakat diğer yandan oyun tarzınızı ve video çekimlerini değiştirip, farklı seçeneklerle kullanıcının karşısına çıkarsanız, insanlar sizi severek takip etmeye başlayacaktır.

Dipnot: Burada atlanması gereken bir nokta ise, şu an Türkiye'de oyun kanalı konusunda abone sayıları kat kat fazla olan kişileri göz önünde bulundurursak, izleyicisini aşağılayan, sürekli olarak küfür eden insanlar olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. Maalesef ki Türkiye'de kaliteli oyun video içeriği üreten kişi ve kişilerin bir kısmı, durumun böyle olmasından dolayı farklı alanlara yönelmiş durumda.  Yok bende o tarz video çekeceğim diyorsanız, ne diyelim yolunuz açık olsun...